Foredrag: Redningsmanden

Antal tilmeldte: 3 Pris: 30 DKK Lokation:
Sundkrogskaj 19
2100 København Ø
Dato:
03-03-2025 18:00 - 20:00
Sidste frist for tilmelding:
04-03-2025
Beskrivelse

Kom til foredrag med Søren "Lomme" Larsen, der har været redningsmand på redningsstationen Hvide Sande i 40 år. 

Alt er ikke strandinger og katastrofer, der findes også redninger og lettelse. Dét sætter vi fokus på ved foredrag af redningsmanden gennem 40 år, Søren ”Lomme” Larsen, der kommer og fortæller om sit virke som redningsmand i Hvide Sande.

Søren ”Lomme” har selv prøvet at stå i den anden ende af en redningsaktion og være den der blev reddet af de brave Redningsmænd.

Da han var blot 15 år strandede hans skib ud for Hvide Sande og han blev reddet i land af Redningsvæsenet i 1972 og den dag besluttede Søren ”Lomme” Larsen sig for, at han også ville redde folk.

Siden 1983, da Søren var blevet 26, har han været frivillig redningsmand på redningsstationen i Hvide Sande og deltaget i utallige Redningsaktioner

”Jeg har ikke tal på, hvor mange, jeg har reddet, men jeg ved lige præcis hvor mange, jeg ikke kunne redde.” siger Søren Lomme Larsen.

Han går til arbejdet som redder med ydmyghed, og de 40 års tjeneste har givet ham mange historier at dele: om den tekniske udvikling af redningsarbejdet, om hvad man nu ved om at holde nedkølede søfolk i live og om pudsige og tragiske hændelser i Redningsvæsenet

Kontakt info

Disse informationer er krævet til at gennemføre online betalinger i henhold til de nye EU regler for sikker online betaling (3D secure). Læs mere omkring dette her.

Pris: 30 DKK